Bakan Yerlikaya duyurdu: Uluslararası uyuşturucu çetesine operasyon düzenlendi, 608 kilo kokain ele geçirildi

T24 Haber Merkezi

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kocaeli merkezli 3 ilde, elebaşılığını Lübnan ve Venezuela uyruklu olan Danı Talal Awad Abushanap‘ın yaptığı ‘Uluslararası Uyuşturucu Madde’ organize suç örgütüne yönelik düzenlenen ‘Narkoçelik-11’ operasyonlarında, toplamda 608 kilo kokain ve 827 kilo 500 gram uyuşturucu madde çoğaltımında kullanılan ara kimyasal madde ele geçirildiğini duyurdu. Operasyonlarda, organize suç örgütü elebaşının da aralarında bulunduğu örgüt üyesi 4’ü yabancı uyruklu, 13 şüpheli yakalandı. Narkoçelik-11 operasyonunda yakalanan kokain miktarı, EGM tarafından Türkiye’de bir defada yakalanan ‘3. en büyük kokain miktarı’ oldu. 

Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre, Körfez Cumhuriyet Başsavcılığı, EGM Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığı koordinesinde, Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce uyuşturucu madde ticaretinin engellenmesine yönelik yapılan çalışmalar sonucu, Kocaeli, Antalya ve Tekirdağ Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerince düzenlenen operasyonlarda organize suç örgütü üyesi şüphelilerin, temin ettikleri kimyevi maddeleri Tekirdağ’ın Saray ilçesi kırsalında bir

Operasyonlar sonucu, 579 kilo 300 gram likit halde kokain, 7 kilo 790 gram kokain (7 paket halinde preslenmiş olarak), 20 kilo 500 gram uyuşturucu madde çoğaltımında kullanılan ara kimyasal maddeler, 1 adet uyuşturucu preslemede kullanılan pres makinesi, 8 adet kokain maddesinin preslemesinde kullanılan baskı kalıpları, 1 adet hassas terazi, 1 adet pompalı tüfek ve uyuşturucu madde ayrıştırmada ve çoğaltımında kullanılan çeşitli aparatlar ele geçirildi.

“Aziz milletimizin bilmesini isterim ki; ister ulusal, ister uluslararası olsun zehir tacirlerine, organize suç örgütlerine ve çetelere göz açtırmayacağız. Organize suç örgütlerine karşı operasyonlarımız şafak sökerken de gün batarken de kararlılıkla devam edecek” diyen Yerlikaya, operasyonu gerçekleştiren polisleri tebrik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x