Patent başvurusunda Türkiye 14’üncü sırada

Buna göre, artan ekonomik belirsizlikler nedeniyle 2023 yılında Patent İş Birliği Antlaşması (PCT) başvuruları yaklaşık yüzde 1,8 azaldı. 2023 yılında Çin ve ABD, uluslararası patent sisteminin en büyük iki kullanıcısı olarak pozisyonlarını korurken, sınır ötesi patent başvurularında genel bir düşüş gözlemlendi.

Patent başvurularında, 10 yıldan uzun bir süre sonra ilk kez düşüş yaşanırken Hindistan, Türkiye ve Güney Kore’nin patent başvuruları üst üste üçüncü yıl artış gösterdi.

14 yıl sonra ilk kez azaldı

2023 yılında Huawei (Çin), Samsung (Güney Kore) ve Qualcomm (ABD), WIPO’nun uluslararası patent sisteminin en aktif kullanıcıları arasında yer aldı. Geçen yıl yaşanan ekonomik belirsizliklerin ardından, patent başvurularında 14 yıl sonra ilk kez bir azalış yaşanması özellikle dikkat çekici bir gelişme olarak kaydedildi.

2022’ye göre yüzde 0,6’lık düşüşle 69 bin 610 PCT başvurusu yapan Çin, en çok başvuru yapan ülke olmayı sürdürdü. Ancak 2002’den bu yana patent başvurularında yıllık bazda ilk kez düşüş yaşandı. ABD ise 55 bin 678 başvuruyla ikinci sırada yer aldı ancak 2022’ye kıyasla başvuru sayısında yüzde 5,3’lük azalma oldu. Küresel patent başvuruları düşerken Türkiye’nin patent başvurularında artış yaşandı. Bunun sonucu olarak da Türkiye, 2023’te toplam bin 921 uluslararası patent başvurusuyla 14’üncü sırada yer aldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x